Blíži sa koniec kalendárneho roka a začiatok toho ďalšieho. Je to čas, kedy veľa ľudí bilancuje, hodnotí, pozerá sa na uplynulý rok a očakáva, čo bude ďalej. Možno máte už teraz veľké plány, ako si predstavujete váš ďalší rok, viete, čo presne by ste chceli robiť, ktoré krajiny by ste chceli navštíviť. Máte predstavu, kam by ste sa chceli posunúť, na čo sa presne zamerať. Možno však naopak netušíte, čo by ste chceli robiť a ako. Väčšinou sa necháte životom len tak akosi unášať a to vám stačí. Len prosté prežívanie však človeka väčšinou nikam neposunie.
Prvým dôležitým krokom je plánovanie a sklonok starého roka je na to ako stvorený. Ak chcete niečo dosiahnuť, niekam sa dostať, niečo vykonať, plánujte. Sú ľudia, ktorí milujú plánovanie a plánujú si všetko od a po z. Nuž a potom je druhá skupina ľudí, ktorí sa plánovaniu zo všetkých síl vyhýbajú. Nemajú diár ani zošit, nepíšu si takmer nič. Nemajú záujem o plánovanie vecí.
Skúste si na sklonku roka nájsť hodinu času. Stačí obyčajných 60 minút na to, aby ste si premysleli svoje ciele, plány, túžby do ďalšieho roka.
Potom, ako si nájdete čas, vezmite si pero a papier a píšte. Zapisujte si všetko, v čom sa chcete ďalší rok zlepšiť, čo chcete zažiť, po čom túžite, čo chcete vyskúšať, ochutnať, urobiť… Napíšte si to, čo vám napadne, čo budete mať kdesi v podvedomí. Možno mnohé z vašich nápadov budú bláznivé, mnohé sa vám budú zdať na prvý pohľad nereálne, ale pokračujte v písaní. Možno skončíte so siahodlhým zoznamom, možno budete mať bodov len zopár. Napíšte si ciele v osobnej oblasti, vo finančnej oblasti, v oblasti rodiny či vzťahov, v oblasti vašej kariéry, zdravia. Zamerajte sa na všetky oblasti a tvorte si ciele a plány.
Formulujte si jasné a konkrétne ciele. Ak chcete mať správne položený cieľ, musí byť jasný. To znamená taký, aby ste presne vedeli, čo ste ním mysleli. Nestačí si dať za cieľ – „Budem dobrý.“ Je to veľmi všeobecné a hlavne sa to ťažko hodnotí. Váš cieľ by mal byť skôr sformulovaný konkrétnejšie a jasnejšie, napríklad „Budem dobre hovoriť o iných.“ Je to cieľ, ktorý je jasný a konkrétny, pri ktorom niet pochýb o tom, čo sa tým myslelo.
Formulujte si pozitívne ciele. Teda žiadne, už sa nebudem prejedať, ale radšej, budem jesť striedmo. Alebo žiadne ciele typu nebudem ohovárať, ale skôr budem pozitívne hovoriť o iných. Prípadne namiesto nebudem ponocovať si zvoľte radšej, budem chodievať spať o desiatej.
Vaše ciele by mali byť merateľné a časovo ohraničené. Ku každému cieľu si pripíšte aj termín, dokedy ho chcete splniť. Niektoré sa dajú zrealizovať do mesiaca, iné do dvoch, niektoré trvajú celý rok. Každý cieľ si však ohraničte nejakým konkrétnym časovým údajom, aby ste si mohli povedať, či sa vám ho podarilo splniť. Je to veľmi dôležité pre vašu vlastnú kontrolu.
Vyberte si zo zoznamu tie najdôležitejšie ciele. Ak ich máte len zopár, máte to jednoduchšie, môžete si ich ponechať všetky a postupne na nich pracovať. Ak vám však za hodinu písania napadlo cieľov päťdesiat, pravdepodobne ich budete musieť vyselektovať a vybrať si číslo, ktoré ste schopní zrealizovať.
Prepíšte si svoje ciele na viditeľné miesto a pravidelne si ich opakujte. Vracajte sa ku svojim cieľom každý deň, niekoľkokrát denne. Stále znova si ich čítajte, predstavujte si seba, ako ste ten ktorý cieľ dosiahli. Cieľ, ktorý máte na najbližšiu dobu, môžete nosiť napríklad aj napísaný v peňaženke, v mobile, kdekoľkovek. Dôležité je, aby ste ho mali stále na očiach, mysleli naň, systematicky na ňom pracovali.
Kontrolujte si plnenie svojich cieľov. Pri každom cieli máte pravdepodobne aj časové ohraničenie, takže si ľahko skontrolujete to, či sa vám podarilo vaše ciele splniť.
Pochváľte sami seba za priebežné plnenie cieľov, tešte sa aj z maličkých pokrokov, bude vás to motivovať. Spravte si nasledujúci rok tým najkrajším rokom vášho života, je to vo vašich rukách.