Počuli ste už niekedy o celostnej medicíne? Ak nie, tak je najvyšší čas to napraviť. V našom dnešnom rozhovore sa o celostnej medicíne dozviete viac. Odpovedať na naše otázky bude MUDr. Zuzka Pitoňáková, ktorá sa celostnej medicíne už niekoľko rokov venuje.
1. Aký je rozdiel medzi celostnou a klasickou medicínou? Má v niečom celostná medicína “navrch”?
V ideálnom prípade sa tieto “dve medicíny” navzájom dopĺňajú ako partneri vo vzťahu: muž so svojou mužnosťou, silou, raciom a žena so svojou ženskosťou, nehou a emóciami. Klasická medicína má exaktné prístroje, nástroje, lieky a pomáha akoby zvonku, celostná má v sebe empatiu, snaží sa vidieť veci v súvislostiach a odhaľuje potenciál človeka pomôcť si sám, a pomáha takpovediac zvnútra.
Neviem, či sa to dá nazvať “navrch” – mám pocit, že kladie na klienta ( pacienta) väčšie nároky – v celom ozdravnom procese je klient aktívny, spoluzodpovedný, a to je kľúčové. V klasickej medicíne je často v roli pasívneho príjemcu zdravotnej starostlivosti.
2. Prečo si sa rozhodla práve pre celostnú medicínu?
Lebo mi jednoducho učarovala :). Je to dlhý príbeh, vyšiel by na viac ako 15 rokov. V medicínskom fachu mi často chýbal rozmer ľudskosti, kde človek pre nabitosť vedomosťami videl len ochorenie a patologické procesy, no prestal vnímať ľudskú bytosť ako celok. Veľmi ma oslovilo, keď som sa dostala k štatistikám, ktoré hovoria, že 30- 40% pacientov praktického lekára prichádza kvôli ochoreniam, ktoré rieši celostná medicína – napr. obezita, hypertenzia, migrény, žalúdočné vredy, nespavosť, depresia. Tretina pacientov… – to ma presvedčilo. Viem, že tento smer má budúcnosť a hlavne sa v ňom cítim ako ryba vo vode.
3. Ako prebieha vyšetrenie a koľko približne trvá? Máš tiež klasický biely plášť a potrebuješ pri vyšetrení preukaz poistenca?
Vyšetrenie sa dosť odlišuje od bežne zaužívanej predstavy vyšetrení. Závisí od ťažkostí, s akými človek prichádza, no kľúčovým je asi hodinový rozhovor, kde spoločne hľadáme súvislosti súčasných zdravotných ťažkostí so životom, aký klient aktuálne vedie, pátrame po príčinách a spolu skladáme puzzle. Plášť? Nie, ten zásadne nenosím :). S poisťovňami sa v súčasnosti zatiaľ nedarí spolupracovať, ale ja verím, že časom sa ľady pohnú.
4. Potrebuješ pri vyšetrení výsledky od odborných lekárov alebo vieš všetko zistiť sama?
Nakoľko nie som jasnovidec ani zázračný liečiteľ, zďaleka si všetko sama zistiť neviem. Samozrejme výsledky z iných vyšetrení sú užitočné, niekedy dokonca nutné, no z mojej skúsenosti viem, že samotný klient je najlepším zdrojom dôležitých informácií.
5. Využívajú ľudia celostnú medicínu aj preventívne alebo až keď ich niečo konkrétne trápi?
Je to už taká naša ľudská vlastnosť, že hľadáme, až keď nám niečo chýba, až keď nás niečo trápi. A ono je to logické: Prečo mám meniť svoje zvyky, svoje čokoľvek, keď fungujem?
6. Predpisujú sa pri celostnej medicíne lieky?
Pri tejto otázke mi napadá dávny rozhovor s priateľkou, ešte v dobe, keď som o celostnej medicíne snívala. Počúvala moje zanietené rozprávanie, počúvala a potom sa ma nechápavo pýta: A čo ty vlastne budeš predpisovať? Lieky nie, homeopatiká nie, ani bachove esencie, špeciálne čajoviny… Čo teda? A ja som k jej pobaveniu odpovedala, že domáce úlohy.
7. Naše telo je vraj veľmi múdre. Ako sa môžeme naučiť čítať jeho signály? Dokáže si človek pri dôkladnejšom pozorovaní seba samého pomôcť aj sám?
Mnohí vnímame telo ako takú mašinku, ktorá je tu na to, aby bezchybne fungovala a slúžila nám. A keď to tak nie je, tak ju niečím posilníme, aby len pekne držala tempo a smer: Keď sme unavení dáme jej kávu, či iný životabudič. Keď sme nekľudní či rozladení, postačí cigareta, či trochu alkoholu na uvoľnenie. Keď niečo bolí, hodíme pod kapotu brufen, paralen alebo aspoň acylpirin. Na nespavosť dáme, na horúčku, na… Prípadne ideme do servisu k doktorovi, nech TO opraví. Áno, myslím si, že naše telo je veľmi múdre, a tak ako pes najprv zvykne na výstrahu zavrčať a až potom hryzne, tak aj telo najskôr vysiela varovné signály, a kto je vnímavý, dokáže ich zreteľne čítať.
8. Aké najčastejšie odporúčania dávaš svojim pacientom?
Príďte a uvidíte 🙂
9. Čo môžu spraviť rodičia pre svoje deti a ako sa môžu starať o ich zdravie?
Myslíte okrem zdravej stravy, pravidelného umývania zubov, dostatku tekutín a pohybu na čerstvom vzduchu? Mať ich rád, budovať v nich sebaúctu a učiť ich vnímať a zdravo prežívať svoje emócie. Veľa ochorení má svoj pôvod práve v detstve, vo výchove, v základných presvedčeniach, ktoré si nosíme o sebe a o svete okolo nás.
10. Ako sa Ty konkrétne staráš o svoje zdravie?
Nefajčím, pijem (hlavne vodu), jem (väčšinou zdravo a ak nezdravo, tak zato s chuťou), športujem ( menej ako by som chcela), spím (už konečne dostatočne), a hlavne sa snažím byť rovným človekom.