Tekvica hokaido sa stále viac objavuje na pultoch našich obchodov. Patrí do väčšej skupiny, kam zaraďujeme aj patizóny a cukety. Tekvicu veľkoplodú vraj poznali v Peru už 1200 rokov pred Kristom. Vo všeobecnosti platí, že je to veľmi ľahko stráviteľná zelenina.
Hokaidó aj tekvica všeobecne patrí medzi potravu s najnižším obsahom tuku a sodíka. Vyniká však množstvom betakaroténu a vysokým množstvom minerálov, ako je draslík a vápnik. Má aj prekvapujúci obsah rozpustnej vlákniny, čo jej umožňuje utíšiť hlad.
Všetky druhy tekvice pôsobia proti vysokému krvnému tlaku, močopudne a majú protirakovinové účinky. Sú teda veľmi vhodné pri vysokom krvom tlaku, pri koronárnych chorobách, pri poruchách obličiek, pri problémoch so žalúdkom, ale aj ako prevencia rakoviny. Tekvica obsahuje tri najúčinnejšie látky rastlinného pôvodu, u ktorých sa dokázal protirakovinový účinok, a to je betakarotén, vitamín C a vláknina.
Ako pripraviť hokaidó tekvicu
1. Pečenú – tekvica sa rozreže na menšie kusy a pečie sa v rúre do zlatohneda. Podáva sa s medom alebo v kombinácii s ovocím
2. Varenú – tekvica sa používa do polievok alebo sa pridáva k dusenému mäsu
3. Pyré – po uvarení sa tekvica zmixuje s mliekom. Môže sa ochutiť, najlepšie medom.
Nuž a na záver ešte recept na chutný tekvicový nákyp:
Suroviny: asi 1 kg tekvice, 100 g tvrdého syra, 4 dl sladkej smotany na šľahanie, 4 vajcia, 3 lyžice masla, mleté čierne korenie, soľ, tuk na vymastenie nádoby
Postup: Očistenú, ošúpanú a semien zbavenú tekvicu postrúhame nahrubo. Podusíme a zlejeme prebytočnú šťavu. Žĺtky vyšľaháme s maslom, pridáme postrúhaný syr a smotanu, primiešame podusenú tekvicu a vmiešame tuhý sneh z bielkov. Osolíme, okoreníme a dáme do tukom vymastenej nádoby. Pečieme v stredne vyhriatej rúre doružova.
Zdroj: Veľká zeleninová kuchárka, Pamplona-Roger: Zdravie a sila v potrave