Stať sa géniom v tom, čo robíte

Okolo nás je toľko ľudí, ktorých môžeme obdivovať. Ak sa venujete maliarstvu, pravdepodobne obdivujete Picassa alebo Van Gogha. Ak je vám blízky šport, iste poznáte Michaela Jordana alebo iných športovcov, ktorí v tom, čo robia, dosahujú toplevel. Rovnako je to aj pri spisovateľoch. Ak sa vám páči, čo dosiahol Robin Sharma alebo Paulo Coelho alebo Anselm Gruen, treba sa najprv zamyslieť nad tým, čo všetko pre to museli urobiť.

Dnes som počula príbeh o jednom basketbalistovi, ktorý dosiahol v tomto športe obrovské úspechy. Jeho meno si žiaľ nepamätám, ale pre pointu príbehu to ani nie je podstatné. Ešte keď bol malý chlapec, mal desať rokov, rozhodol sa, že sa bude venovať basketbalu. Vybral si tento šport, pretože ho fascinoval. Basketbal miloval a robil ho s láskou. Tréner sa o ňom nevyjadroval, že by bol obrovský talent. Skôr naopak, v tíme ho trpel. Videl však jeho obrovské nadšenie, vášeň, lásku, s ktorou k basketbalu pristupuje. Náš malý basketbalista sa rozhodol, že bude v tomto športe excelentný. A tak začal tvrdo pracovať na sebe. Trénoval každý deň 4,5 hodiny a v nedeľu dokonca 8 hodín. Kým sa jeho kamaráti zabávali, pozerali televíziu, on trénoval streľbu na kôš a dribloval loptou pomedzi stoličky, aby si cvičil obratnosť. Pomohlo to. O niekoľko mesiacov bol lepší. Neprestával však pracovať na sebe. Bol prísny na seba samého, využíval čas najlepšie, ako sa len dalo a nepremárnil ani minútu tým, že by sa nudil.O niekoľko rokov dosiahol to, po čom toľko túžil, toplevel v tomto športe.

Ak vidíme úspešných ľudí, často sa zameriame len na výsledok. Myslíme si, že mali šťastie alebo známych, ktorí ich doviedli až k cieľu. Vôbec to však nemusí byť tak. Úspechu u mnohých ľudí predchádza skutočne tvrdá práca na sebe, sebadisciplína… Ak chcete dosiahnuť toplevel, robte to, v čom chcete vyniknúť, s láskou, vášňou, zaujatím. Snažte sa zlepšovať sa v danej oblasti. Hľadajte možnosti, ako sa veci spraviť dajú, nehľadajte umelo prekážky. A potom už len využívajte čas. Využite každú jednu príležitosť na zlepšenie sa, na rast, na učenie sa. A trénujte. Či už maľovanie, písanie, komponovanie, hranie, šport, spievanie… Génius totiž nie je len talent, je to tisícnásobné opakovanie, trénovanie činností, ktoré nás dovedú k cieľu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *