Dnešná doba je orientovaná na výkon. Musíme stihnúť prácu, domácnosť, rodičia výchovu, varenie, chceme sa venovať záľubám, cvičiť, rozvíjať sa, stretávať sa s druhými. Je toho toľko, že si kladieme otázku, či sa to všetko dá vôbec vtesnať do jedného týždňa.
Podľa mňa je odpoveď áno. Myslím si, že kľúčovým a prvým bodom, ako byť produktívnejší , je plánovanie. Mám na mysli plánovanie písomné, kedy si do diára, či na akýkoľvek papier napíšete, čo všetko by ste chceli v daný deň stihnúť. Cez deň sa skúste k tomuto zoznamu viackrát vrátiť a postupne si odškrtávať splnené úlohy. Bude vás to motivovať plniť aj ďalšie. Večer si nezabudnite svoj plán vyhodnotiť.
Ďalšou vecou, ktorá je však v praxi náročnejšia, je sústredenie a koncentrácia sa na prácu. Ak pracujete pri počítači, podľa výskumov nás každých jedenásť minút vyruší e-mail alebo sms alebo sami sledujeme facebook či iné médiá. Ak im venujeme pozornosť čo i len minútu, mozgu trvá približne ďalších 25 minút, kým sa dostane do „normálu“ a dokáže pracovať sústredene ďalej. Pomôckou by vám mohlo byť pracovať v 90-minútových intervaloch bez prerušenia. Je to skutočne veľmi efektívny spôsob, ako vykonať viac práce. Ak sa vám zdá 90 minút priveľa, skúste najprv začať so 60-minútovými intervalmi. Po jednom takomto úseku si dajte krátku prestávku. Ideálna by bola prechádzka, čo však nie je vždy reálne, hlavne nie v kancelárii. Môžete sa však napríklad napiť alebo si trochu zacvičiť či nadýchať sa vzduchu pri otvorenom okne.
Náš výkon vo výraznej miere ovplyvňuje aj to, čo sme zjedli. Cukor nám rýchlo dobije baterky, ale rovnako rýchlo nám ich aj vybije a výsledkom je ešte nižšia koncentrácia a väčšia chuť na ďalšie sladkosti. Skúste jesť živú stravu, teda čo najviac zeleniny a ovocia a piť veľa vody.
Plánujte si aj relax. Aby človek nevyhorel, je potrebné, aby sa venoval aj oddychu. Avšak pozor nato, čo za oddych považujeme. Hodnotný relax je čas strávený s rodinou, s blízkymi, čítanie či cvičenie, prechádzka, určite nie sledovanie televízie alebo hranie počítačových hier. Ak mi neveríte, skúste sa o tom presvedčiť na vlastnej koži. Ja sama na sebe vidím, že ak ako relax chcem pozerať televíziu, vezme mi veľa času a vo veľkej väčšine prípadov mi nič nedáva.
Ak máte v daný deň veľa povinností a nemáte čas na relax, tak ako oddych môže slúžiť aj zmena činnosti. Napríklad 90 minút sa budete učiť na test z angličtiny a ďalších 90 minút budete venovať písaniu eseje či vareniu. A takto podobne.
Držím vám palce na ceste k vyššej produktivite.